تبلیغات
پایگاه تحلیلی سیاسی اثبات

.
 

من با مذاکره کردن مخالف نیستم، من معتقدم باید دل را به نقطه های امید بخش حقیقی سپرد نه به نقطه های خیالی

درباره چرایی ممنوع بودن مذاکره با امریکا نکته های مهم و کلیدی وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود. در محیط ها وجریان های سیاسی رایج در جمهوری اسلامی ایران در موضوع رابطه و مذاکره با ایالات متحده امریکا، دو تفکر و خط فکری غالب وجود دارد. که هرکدام نظر واندیشه متفاوتی نسبت به رابطه و دوست یا دشمن بودن امریکا دارند. جریان فکری اول، همان جریان فکری است که هم اکنون سیستم اجرایی کشور را در درست دارد . این جریان فکری اعتقاد دارد که شعار مرگ بر امریکا وعدم رابطه با قدرت های جهانی به خصوص امریکا ازهمه ی جنبه های سیاسی، اقتصای و فرهنگییک انحراف و اشتباه بزرگ در سیاست های کلان حاکیمت در انقلاب اسلامی ایران ست.
این جریان فکری، نه تنها امریکا را تهدید علیه امنیت کشور ایران وسایر کشور های درحال توسعه نمی داند بلکه تصریح میکند تنها را پیشرفت و رسیدن به توسعه پایدار و رشد اقتصادی و فرهنگی، هزم شدن در سیستم تعریف شده از طرف ایالات متحده امریکا است. این خط فکری تلاش دارد که ایران را در سیاست داخلی و خارجی با مدل ها و استاندار های موجود در امریکا تطبیق دهد و گمان می کند نبود سفارت خانه ایالات متحده امریکا در ایران، خلاف اصول و موازین سیاسی خارجی است. تز این جریان، یک نوع گرایش و همزیستی مسالمت آمیز با امریکا است.
لیدرهای این جریان فکری امروزه به عهده آقای هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر روحانی رییس جمهور کنونی است. دکتر صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه تهران از بلندگوی مهم و نظریه پردازان اصلی این جریان فکری در دانشگاه ها محسوب می شود.
در تقابل با جریان اول، جریان فکری دومی هم وجود دارد که کامل در جهت عکس جریان اول حرکت میکند. این جریان اعتقاد دارد که امریکا نه تنها تهدیدی برای ایران به حساب می آید بلکه تهدیدی برای همه بشریت است. این جریان امریکا را شیطان بزرگ میداند و براین مسئله پافشاری دارد که بدنه اصلی و مغز سیاست ایالات محتده امریکا، ماهیت کاملاً سلطه طلب و استکباری دارد. مبلغین این روند فکری تصریح می کنند که امریکا هر لحظه در فکر ضربه زدن و نفوذ به داخل کشور به هر طریق ممکن است . این نفوذ زمانی با جنگ و موشک اجرایی می شود و زمانی هم با تدبیر و سیاست و مذاکره مخلوط خواهد شد. شروع کننده و مغز متفکر این جریان، امام خمینی رهبر کبیرانقلاب و جریان پیرو خط امام (ره) بودند . هم اکنون این جریان فکری توسط رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خمینی راهبری می شود.افرادی مثل استاد حسن رحیم پور جزء دیدبان های تئوریک این خط در دانشگاه ها به حساب می آیند.
انشالله در مباحث آینده به نقد و بررسی هریک خواهیم پرداخت.
نوشته شده در تاریخ شنبه 18 مهر 1394 توسط میلاد یوسفی

بالای صفحه