تبلیغات
پایگاه تحلیلی سیاسی اثبات

.
 

من با مذاکره کردن مخالف نیستم، من معتقدم باید دل را به نقطه های امید بخش حقیقی سپرد نه به نقطه های خیالی

امسال تخمین زده می شود که حدود 30 میلیون زائر از سراسر جهان در روز اربعین قبر سیدالشهدا در کربلا  زیارت کنند . براستی زیارت قبر امام حسین در روز اریعین چه خاصیتی دارد که مردم این طور مشتاق زیارت  سیدالشهدا در این روز هستند. شاید مهم ترین علت آن حدیث معروفی از امام حسن عسکری باشد .روح و جان های همه ما فدای این امام بزرگ باد. امام عسکری در این حدیث پنج نشانه مهم یک مومن واقعی را بیان می کند که یکی از این نشانه ها زیارت اربعین است. اصل  روایت بدین شرح است:

عَلاماتُ المؤمنِ خَمسٌ: صَلَواتُ إحدی و خَمسینَ، و زیارةُ‌ الأربعینَ، و التَّخَتُّم بِالیَمینِ، و تَعفیرُ الجَبینِِ، و الجَهْرُ بِبسم اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ. (إقبال الأعمال، ج 3، ص 100)

«نشانه‌های مؤمن پنج چیز است: اوّل: نماز پنجاه و یك ركعت (واجب و نافله در طول شبانه روز). دوّم: زیارة اربعین حضرت سیّد الشّهداء علیه السّلام. سوّم: انگشتر در دست راست نمودن. چهارم: پیشانی بر خاك گذاردن. پنجم: بلند گفتن بسم‌ الله ‌الرّحمن الرّحیم در نمازهای جهریّه (صبح، مغرب و عشاء).»

زیارت حضرت سیّد الشّهداء در روز اربعین از مختصّات شیعه می‌باشد، و امام حسن عسكری علیه السّلام آنرا بعنوان شعار و علامت شیعه بیان فرموده‌اند. چنانچه سر بر خاك گذاردن، و بسم الله را بلند گفتن، و نوافل را طبق دستور أئمّه معصومین علیهم السّلام بجای آوردن، و انگشتر در دست راست نمودن نیز از اختصاصات شیعه است.

براستی یک جمله از امام حسن عسکری علیه السلام می تواند این چنین سیلی خروشان از انسانهای عاشق را روانه کربلا کند. این چه تاثیری است ، در زمانی که عراق در شرایط بحرانی وحساس از نظر امنیتی به سر میبرد شوق زیارت کنندگان برای دیدار سید الشهدا بیشتر می شود. چرا زیارت قبر سید الشهدا در چهلمین روز شهادت آنحضرت، ازنشانه مومن برشمرده شده است؟ .چرا دیگر امامان معصوم زیارت اربعین ندارند. چرا زیارت امامان دیگر در چهلمین در روز درگذشت آنان مثل زیارت اربعین فضیلت  ندارد؟ البته ادله متفاوتی می تواند اقامه کرد ولی شاید یکی از دلیل های فضلیت زیارت اربعین شید الشهدا، این باشد که فقط خانواده امام حسین علیه السلام بودند که چهل منزل در بین کوی وبرزن کوچه وبازار گردانده شدند. به خدا قسم ما اگر حقیقت این امر را می دانستیم که حرم اهل بیت و زنان ودختران پیامبر(ص) را چگونه به بند وزنجیر اسارت بسته اند ودر کوچه وبازار گرداند، از شدت غصه وغیرت  جان میدادیم .همین که زنده ایم معلوم است حقیقت اسارت حضرت زینت را نفهمیدیم. آیا دختران و خواهران و زنان ما محترم باشند ولی دختران وخواهران امام حسین محترم نباشند. به جانم سوگند اسارت عمه امام زمان آنقدر سنگین است که قابل وصف نیست. خداوند انشالله قلب داغ دار امام زمان را با ظهورش تسمکین دهد.  سرای اهل بیت چهل روز بعد از واقعه کربلا (البته بنا بر نقلی) در کربلا حاضر می شود و قبر سید الشهدا را زیارت می کند .درباره برگشت اسرای اهل بیت در روز چهلم به کربلا مطالب مختلفی ذکر شده بعضی آنرا قبول دارند وبرخی دیگر از نظر تاریخی آن را رد میکنند ولی ما می خواهیم  بگوییم شاید فضیلت زیارت قبر شید الشهدا در روز اربعین به خاطر بزرگداشت مقام حضرت زینت بوده که در روز اربعین به کربلا آمده  ..جانهای ما همه فدار  حضرت زینب سلام علیها باد.... حال قضیلت زیارت اربعین شاید کمی درک شده باشیم

 

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 آذر 1393 توسط افسر جنگ نرم

بالای صفحه