تبلیغات
پایگاه تحلیلی سیاسی اثبات

.
 

من با مذاکره کردن مخالف نیستم، من معتقدم باید دل را به نقطه های امید بخش حقیقی سپرد نه به نقطه های خیالی

از روزی که بیانیه لوزان در دانشگاه لوزان توسط آقای ظریف و خانم موگرینی خوانده شد تعابیر بسیار زیادی از حاصل این مذاکرات درآمد که هم احساس خطر و نگرانی به ما داد و هم احساس غرور و خوشحالی، اما ما در این مطلب در نظر داریم که چند نکته اساسی درباره حاصل مذاکرات را بگوییم.
ابتدا این که ملت و رهبر انقلاب پشت تیم مذاکره بودند و هستند و این انتقادات ما به این معنی نیست که از تیم مذاکره کننده توهینی شود یا زحمات آنان را فراموش کردیم بلکه با انتقادات جدی که مطرح میکنیم امیدواریم تیم مذاکره کننده رعایت کند.
از آنجایی که رهبر انقلاب همیشه نسبت به فناوری هسته ای تاکید زیادی داشتند و بزرگترین خط قرمز ملت و رهبری برای تیم مذاکره کننده ادامه فناوری صلح آمیز هسته ای است و هرگز نباید پیشرفت فناوری هسته ای تعلیق یا حتی کند شود. دومین مسئله این است که تیم مذاکره کننده به یاد داشته باشد که تفافق نکردن بهتر از تفافق بد است و از آنجایی که مسئولان امریکایی بارها گفته اند که اگر خطایی از ایران سر زند تحریم ها دوباره برخواهد گشت و تحریم ها تنها تعلیق خواهد شد نه نابود که این را میتوان در متن بیانیه لوزان با واژه لاتین تعلیق جویا شد و دیگر نیازی به رای کنگره نیست و تنها نیاز به امضای رییس کارگروه مشترک کنگره و دولت، تحریم های ایران از سر گرفته میشود و با تاکید امریکا مبنی بر نابودسازی قلب رآکتور آب سنگین اراک پس آغاز تحریم ها دیگر دست ایران به جایی بند نیست و در واقع مذاکرات را باخته است که این نکته بسیار حیاتی و مهم است.
نکته سوم این است که تحریم ها یک جا باید لغو شود و همینطور که رهبر انقلاب و رییس جمهور گفتند اگر تحریم ها یک جا لغو نشود ایران توافقی را امضا نخواد کرد ولی با توجه به اینکه امریکا بارها اعلام کرده است که تحریم ها یک جا لغو نخواد و همین اخیرا سخنگوی دولت امریکا به صراحت گفت تحریم ها یک جا لغو نخواهد شد در نتیجه این نکته هم کمی قابل تامل است.
نکته بعدی این است که رهبر انقلاب بارها فرمودند که دولت و تیم مذاکره کننده نظرات منتقدین خود را نیز بگیرد و فرمودند کلیات و جزییات مذاکرات را برای نخبگان و مردم با جزییات و کلیات بیان کنید که تا به امروز متاسفانه آن چناتن عملکردی در این زمینه ندیدیم و فقط یک یا دو جلسه نظرخوای منتقدین با حضور تیم مذاکره کننده برگزار شد که آن هم از مقام پایین تیم مذاکره کننده حضور داشتند و نظر منتقدین را گوش میدادند.
نکته آخر هم اینکه از آنجایی که طرف مقابل تیم مذاکره کننده بسیار حیله گر است تیم مذاکره کننده باید حتما با دقت بسیار فراوان و کارشناسی بسیار بالا تک تک کلمات حقوقی متن مذاکره را بازنگری کند.
رهبر انقلاب روز دیدار با مداحان به نکته ای بسیار معنادار و مهم اشاره کردند و این جمله این بود که مذاکرات فعلا در مسئله هسته ای هست و اگر حسن نیت طرف مقابل نشان داده شود میتوان در مسائل دیگر هم با آنان مذاکره کرد و مسائل را از راه مذاکره حل کرد. این جمله میتوان حتی طرف مقابل که در حیله گری آن تردیدی نیست را تسلیم کرد. 
تمام منتقدین مذاکره و دولت آرزوی موفقیت این تیم را دارند و خدای ناکرده نباید این منتقدین از سوی دولت مانند بیگانگان عمل کرد. 
طبقه بندی: سیاســــی، 
برچسب ها: مذاکرات، خط قرمز مذاکرات، تیم مذاکره کننده، مذاکرات هسته ای، ظریف، دکتر ظریف، مذاکره،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 20 فروردین 1394 توسط میلاد یوسفی

بالای صفحه