تبلیغات
پایگاه تحلیلی سیاسی اثبات

.
 

من با مذاکره کردن مخالف نیستم، من معتقدم باید دل را به نقطه های امید بخش حقیقی سپرد نه به نقطه های خیالی
چند وقتیست که دیگر خبری از تحولات سوریه نیست و انگار دیگر سردمداران غربی به دنبال انتقال قدرت دولت قانونی و مردمی سوریه، بشار اسد نیستند و قضایای سوریه به خوبی پایان رسید.
اما نمی توان به ایران ازاین مسئله گذشت، بلکه باید این تحولات و سرانجام آن را تحلیل و بررسی کنیم. سوریه حدود سه سال درگیر تروریسم و اذیت های مداوم غرب بود. در این سه سال خسارات بسیار زیادی به دولت و مردم سوریه زده شد به طوری که از این تحولات به عنوان یکی از زیانبار ترین اتفاقات چند سال اخیر یاد میکنند. سوریه در اوضاع بسیر بدی بود، از طرفی تروریست ها خواهان انتقال قدرت بودند و غرب و آمریکا هم با آنان هم صدا، و از طرفی دیگر همسایگان مرزی سوریه هم از تروریست ها حمایت می کردند و به طبل جنگ می کوبیدند و از طرفی مردم مظلوم سوریه توسط تروریست ها و حامیانشان کشته میشدند و از طرفی دیگر دیپلماسی سوریه هم به بن بست خورده بود هر لحظه امکان سقوط آن بود و خیلی از رسانه ها خبر از سقوط حکومت بشار اسد می دادند و مدعی بودند بشار اسد به کشور های خارجی فرار کرده و از طرفی دیگر هم سوریه را از اتحادیه عرب اخراج کرده بودند و شورای امنیت آن را به عنوان یک تروریست شناخته بود و هر روز کشور های عربی بر حمایت بودجه ای خود به تروریست ها می افزودند.
در هر حال سوریه در بحران بسیار سختی قرار داشت و امکان سقوط دولت بشار اسد بسیار زیاد بود. اما چرا سوریه هم اکنون پابرجاست و به قدرت به کار خود ادامه میدهد؟ خیلی ها جواب این سؤال را حمایت روسیه از سوریه میداند، اما اگر این طور است چرا کشور اوکراین که در وضعیت بهتری نسبت به سوریه است و روسها همه جانبه از دولت پیشین اوکراین که شرق گرا بود حمایت میکرند اما سقوط کرد؟ پس اینجا میتوان نتیجه گیری کرد که مهمترین دلیل پیروزی سوریه حمایت استراتژیک مقتدر ترین کشور منطقه یعنی جمهوری اسلامی ایران است. ایران تنها با حمایت خود توانست دولت سوریه را سرپا نگه دارد. ایرانی که حالا به یکی از قدرت های بزرگ منطقه و جهان تبدیل شده و با عزت و اقتدار هرگاه نظری دارد که معمولا بر خلاف میل غرب و شرق است مهیا میشود.
به تعبیری دیگر میتوان بیان کرد که غرب، اسرائیل و آمریکا با آن ارتش های میلیونی و قدرتمند خود گفتند سوریه باید برود و جمهوری اسلامی ایران گفت سوریه باید بماند سوریه هم ماند...
طبقه بندی: سیاســــی، 
برچسب ها: سوریه، تحولات سوریه، تحولات اوکراین، میلاد یوسفی، اثبات، اوکراین، بشار اسد،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 اسفند 1393 توسط میلاد یوسفی

بالای صفحه