تبلیغات
پایگاه تحلیلی سیاسی اثبات

.
 

من با مذاکره کردن مخالف نیستم، من معتقدم باید دل را به نقطه های امید بخش حقیقی سپرد نه به نقطه های خیالی
در قسمت قبل عرض کردیم که مذاکره با امریکا بر اساس  تفکر برد-برد از پایه غلط است و دلیل آن نیز ذکر کردیم. در این قسمت قصد داریم  تحلیلی از اهداف و مقاصد شوم امریکادر مذاکرات داشته باشیم.  شاید  برخی از مردم  فکر کنند که اگر ایران در مذاکرت از حق هسته خود برای غنی سازی دست بردارید، امریکا هم متقابلا تمام تحریم ها را خیلی راحت برمیدارد. به بیان ساده تر برخی پیش خود می گویند که ما انرژی هسته را فدا بکنیم تا امریکا کوتاه بیاید وتمام تحریم ها را یک جا بردارد یعنی انصراف از حق غنی سازی در داخل ایران به قیمت برداشته شدن همه تحریم ها و نتیجه آن  خوب شدن وضع اقتصادی کشور ایرن باشد. این موضوع ممکن است به خیال خیلی از شهروندان  و مسئولان ایرانی خطور کرده باشد. به نظر شما ماجرا به همین ساده گی قابل حل است!؟ باید بگوییم نه! ماجرا به همین سادگی قابل حل شدن نیست و این طرز تفکر کاملا اشتباه است و پایه های چنین تفکری یا ریشه در جهل دارد یا ریشه در خوش خیالی بیش از اندازه، چراکه قدرتی مثل آمریکا نمی گذارد موضوع به این سادگی فیصله پیداکند . حال قصد داریم دلیل اشتباه بودن چنین تفکری را بیان کنیم.

نکته اول این است که تحریم های ایران  به طور کلی بر مبنا طرفهای تحریم کننده به سه دسته کلی تقسیم می شود:

1.     تحریم های یک جانبه امریکا {از سوی مجلس سنا، کنگره، دولت و ...}

2.     تحریم های چندجانبه اتحادیه اورپا {از سوی 27 کشور اروپایی در مزکر اتحاد اورپا}

3.     تحریم های همه جانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد.

از بین سه این تحریم ذکر شده در بالا، تحریم اول و دوم بیشتر جنبه سیاسی و حقوقی دارد و زیاد هم سنگین نیستند مثل تحریم کشتی رانی، قطعات هواپیما، تحریم شرکت های دولتی وخصوصی ، تحریم اشخاص حقیقی و حقوقی و تحریم هایی از این دست. اما تحریم نوع سوم {تحریم های همه جانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد} این تحریم ها شدیدترین و سنگین ترین تحریم هایی است که بر ملت ایران اعمال شده است. این  تحریم ها چون از جانب شورای امنیت سازمان ملل انجام گرفته کاملا جنبه اجرایی دارد و همه کشور ها موظف به اجرای آن هستند مانند تحریم های نفتی وبانکی.

نکته دوم این است که علت این تحریم ها چیست؟ آن گونه که در اسناد شورای امنیت و شورای حکام آمده است دلیل های مختلفی برای تحریم ایران ذکر کرده اند. برخی از مهمترین آنها عبارت است از :

·  نبودن آزادی و حقوق بشر در ایران {مثل آزاد نبودن هم جنس بازی و یا وجود حجاب برای زنان و مانند آن}

·  وجود تروریسم دولتی در ایران {سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و....}

.  حمایت ایران از ترورسیم های منطقه مانند حزب الله در  لبنان و حماس در غزه و جبهه مقاوت در عراق و سوریه
 
.  رفع نگرانی جامعه جهانی از احتمال دست یابی ایران به سلاح هسته و تولید اورانیم با غنای هشتاد درصد وتولید پلوتونیوم

با نگاهی به انواع تحریم های ایران و ادله امریکا برای تحریم ایران، این موضوع روشن می شود که دعوای ما با امریکا بر سر موضوع هسته ای نیست. آنها موضوع هسته ای را بهانه کرده اند تا مانع پیشرفت ایران بشود. اگر شما به دلیل های تحریم ایران نگاه کنید متوجه خواهید شد که انرزی هسته ای فقط بخشی از علت تحریم ایران است. این مسئله را هم برای شهروندان و هم برای مسئولین باید روشن کرد که اگر موضوع هسته ای بین ایران و امریکا  به طور کامل حل شود  و دو طرف به توافق جامع برسند و در بد ترین حالت هم  ایران تمام شرایط امریکا  را بپذیرد و تمام برنامه هسته خود را متوقف کند باز  همه تحریم ها یک جا برداشته نخواهد شد. چرا برداشته خواهد شد؟چون تحریم ها ایران فقط به دلیل داشتن انرژی هسته ای نیست که اگر موضوع هسته ای حل شود همه تحریم ها برداشته می شود. مسئولین دولتی ایران از یک طرف میگویند موضوع مذاکرات فقط بر سر مسئله هسته ای است و هیچ موضوع دیگری را در آن دخالت نمی دهیم از طرف دیگر می گویند ما قصد داریم تمام تحریم ها را یک جا برداریم. این دوحرف مخالف یکدیگر است و یا نشان از کم اطلاعی است و  یا نشان از خوش خیالی... چرا که اگر شما مشکل هسته ای را هم حل کنید باز فقط یک چهام از همه تحریم ها برداشته می شود نه همه تحریم ها، پس خواهشا کمی با مردم صادق باشید و منطقی فکر کنید.
پ.ن: منتظر نظرات دوستان هستیم
طبقه بندی: سیاســــی،  سلسله مباحث مذاکره با شیـــــطان، 
برچسب ها: سلسله مباحث مذاکره با شیطان، تیم مذاکره کننده، مذاکره با امریکا، اثبات، توافقنامه، مذاکره، مذاکره امریکا،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 26 بهمن 1393 توسط میلاد یوسفی

بالای صفحه