تبلیغات
پایگاه تحلیلی سیاسی اثبات

.
 

من با مذاکره کردن مخالف نیستم، من معتقدم باید دل را به نقطه های امید بخش حقیقی سپرد نه به نقطه های خیالی
چندی پیش رهبر معظم انقلاب نامه ای را برای جوانان امریکا و اورپا نوشتند. این نامه در رسانه ها تبلیغات گسترده ای داشت. با نگاهی به تاریخ 36 ساله انقلاب اسلامی این دومین بار است که رهبر جمهوری اسلامی ایران خطاب به  مردمان ماورای ایران نامه سرگشاده می نوسد . نامه اول به دست مبارک حضرت امام خمینی(ره) خطالب به میخائیل گورباچف آخرین رئیس‌جمهور شوروی و نامه دوم همین نامه رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان اروپا و امریکا است. ما قصد داریم در تحلیلی کوتاه این دو نامه را از برخی زوایا با هم مقایسه کنیم.
نامه امام خطاب به یک سیاست مدار کارکشته ای مثل گورباچف بود. یکی از  اهدافی که امام  در نوشتن نامه دنبال می کرد این بود که  از شکاف بین کومونیسم و دنیای غرب استفاده کند و با دعوت اتحاد جماهیر شوروی به اسلام با یک تیر چند هدف را نشانه رود. لذا در قسمتی از نامه می فرمایند:...جناب آقای گورباچف، مشكل اصلی كشور شما مسئله مالكیت و اقتصاد و آزادی نیست. مشكل شما عدم اعتقاد واقعی به خداست. همان مشكلی كه غرب را هم به ابتذال و بن‌بست كشیده و یا خواهند كشید. امام در این قسمت مشکل اصلی کومونیسم را عدم اعتقاد واقعی به خدا می داند و معتقد است سقوط دنیای غرب به علت بی ایمانی نسبت به خداست. امام در این  نامه کمونیسم و بلوک شرق را از جهان بینی مادی به سمت جهان بینی الهی و معنوی سوق میدهد و حتی از آنان می خواهد که خود مستقیما کتب فلسفه و اندیشمندان اسلامی را مطالعه کنند. ولی از پاسخ گورباچف معلوم بود که عمق کلام امام را درک نکرده بود. اما چه شد که بیست و پنج سال بعد از نامه تاریخی امام خمینی به یکی از سیاسمداران جهان، رهبر معظم انقلاب دوباره نامه به جهان غرب نوشتند. نامه رهبر انقلاب در شرایطی نوشته شد که جهان غرب و شرق در فضای غبار آلوده رسانه ای کذب کاملا غوطه ور است. بزرگ ترین شباهت نامه امام خمینی و نامه رهبر انقلاب این بود که هر دونامه جهان مادی را به سوی معنویت و اسلام واقعی سوق داده است. قسمتی از نامه امام خمینی:جناب آقای گورباچف، باید به حقیقت رو آورد و قسمتی از نامه رهبر انقلاب: در واکنش به سیل پیشداوری‌ها و تبلیغات منفی، سعی کنید شناختی مستقیم و بی‌واسطه از این دین به دست آورید.
اما تفاوت اصلی این دونامه این بود که نامه  امام خمینی خطاب به یک سیاست مدار کار کشته چون گورباچف بود اما نامه رهبر انقلاب خطاب به جوانان بود. به نظر شما علت این تفاوت درچیست؟ جواب آن در نامه رهبر انقلاب موجود است آنجا که می فرماید: در این نوشته به سیاستمداران و دولتمردان شما خطاب نمیکنم، چون معتقدم که آنان آگاهانه راه سیاست را از مسیر صداقت و درستی جدا کرده‌اند، با دقت در این جمله متوجه خواهید شد که رهبر انقلاب از تجربه نامه امام به گورباچف استفاده کرده است و دانسته دیگر نمی توان به سیاست مداران جهان اعتماد کرد چرا که آنها مغرضانه و آگاهانه جوانان کشورها را در یک بی خبری بزرگ نسبت به اسلام نگه داشته اند. رهبر انقلاب می خواهد با مخاطب قرار دادن جوانان اورپا و امریکا، فطرت پاک و سیرت اصلی آنان را بیدار کند، چیزی که رهبران مادی جهان سعی در کتمان آن دارند. 
در واقع می توان نامه رهبر معظم انقلاب را یک بیداری اسلامی جدید خواند...

پ.ن: شاید ارسال مطلب کمی دیر تر از موعد اما در واقع هدف ما تحلیل نامه رهبری پس از بازتاب رسانه ای بود.
طبقه بندی: سیاســــی،  ولایت فقیه،  مذهبی،  سبک زندگی اسلامی،  فرهنگی، 
برچسب ها: نامه رهبری به اروپا و امریکا، letter4u، نامه امام خمینی به گورباچف، اثبات، دعوت به اسلام،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 20 بهمن 1393 توسط میلاد یوسفی

بالای صفحه